مقاصد گردشگری موزه لوور ,Musée du Louvre
اطلاعات مرتبطی وجود ندارد
بازگشت به صفحه قبل

موزه لوور ,Musée du Louvre

موزه لوور
كاخ لوور پيش از آنكه به يك موزه و حتي يك قصر مجلل تبديل شود، در واقع در قرون وسطي دژ دفاعي شهر پاريس، پايتخت فرانسه ناميده مي‌شد. براي چندين سال ساختمان لوور كه به دستور «فيليپ دوم» ساخته شده بود، براي مقاومت در جنگ‌ها بازسازي و تقويت مي‌شد. در قرن ۱۴ و با آغاز سلطنت شارل پنجم، پادشاهي كه به خرد و دانايي شهره بود، اين دژ دفاعي جاي خود را به قلعه‌اي باشكوه و مجلل داد. وي علاوه‌ بر بازسازي قلعه و تبديل آن به كاخ سلطنتي، مجموعه با ارزشي از كتاب‌هايش را نيز به يكي از ساختمان‌هاي كاخ انتقال داد. اما اين كاخ كه ديگر قدرت دفاعي‌اش را از دست داده بود، با شروع جنگ‌هاي صد ساله ميان فرانسه و انگليس دچار آسيب‌هايي شد؛ با اين حال كاخ لوور جايگاه خود را به عنوان نماد اقتدار سلطنتي فرانسه از دست نداد.
كار ساخت و ساز بنا در اواسط دهه‌ي ۱۵۰۰ ميلادي آغاز شد اما تنها بخشي از بناي كاخ تكميل شد. هر يك از پادشاهان فرانسوي بخشي را به ساختار اين كاخ اضافه مي‌كردند. همانطور كه اگر به معماري بنا دقت كنيد، متوجه تفاوت‌هايي در بخش‌هاي مختلف آن مي‌شويد. يكي از چشم‌گيرترين بخش‌هاي بنا، كلوناد (Colonnade) نام دارد كه توسط لويي لو وو (Louis Le Vau)، كلود پرو (Claude Perrault) و نقاش معروف شارل لو برن (Charles Le Brun) طراحي شده است
در طول رنسانس، كاخ لوور بازسازي شد و تغيرات بسياري در آن شكل گرفت تا جلال و شكوه كاخ بار ديگر به آن بازگردد. افزوده شدن باغ‌ها و تعميرات ايجاد شده در بناي داخلي و خارجي ساختمان‌هاي كاخ به خوبي هنر رنسانس را به نمايش مي‌گذارند. به دستور فرانسواي اول پادشاه دوران رنسانس كه به خاطر ساختن قلعه‌هاي زيبا در Loire Valley شهرت دارد، يك قلعه‌ي مربوط به قرن دوازدهم را تخريب كرد تا راه براي ساختن كاخ لوور باز شود.
لويي چهاردهم آخرين پادشاهي بود كه از لوور به عنوان اقامتگاه پادشاهي استفاده كرد. وي دربارش را در سال ۱۶۸۲ به كاخ ورساي (Versailles) منتقل كرد. در سال ۱۷۹۳ در جريان انقلاب فرانسه، موزه‌ي مركزي هنر (Musée Central des Arts) در گرند گالري (Grande Galerie) براي بازديد عموم گشوده شد. ناپلئون بناپارت و ناپلئون سوم براي افزايش اعتبار خود، بخش‌هايي را به لوور اضافه كردند. تا سال ۱۹۹۳ نيز اين بنا كاربري موزه نداشت تا اينكه پس از اين سال، تمامي ساختمان براي اولين بار به عنوان موزه مورد استفاده قرار گرفت.
در اواخر قرن شانزدهم و اوايل قرن ۱۷، «هنري چهارم» تصميم گرفت بار ديگر كاخ را بازسازي كرده و با گسترش آن، لوور را تبديل به قصري غول‌پيكر كند. وي با ادغام لوور با كاخي كه در همسايگي آن به دستور «كاترين دومديچي» - ملكه ايتاليايي هنري دوم - ساخته شده بود، فضاي قصر سلطنتي را افزايش داد.
در فوريه ۱۹۷۴ درست در قلب مبارزات انقلابيون فرانسه، لوور درهاي خود را به روي عموم گشود. اما طولي نكشيد كه بخش زيادي از ساختمان موزه در آتش سوخت و اين‌بار حكومت هيچ تلاشي براي بازسازي آن نكرد و بزرگترين مركز تاريخي فرانسه بار ديگر به كاخي متروكه مبدل شد. اما نماد شكوه سلاطين فرانسه بارديگر از ميان خاكسترها سر بيرون آورد. در اواسط قرن نوزدهم ميلادي تنها آثار هنري بجاي مانده بودند كه لوور را زنده نگاه مي‌داشتند. اين دوره همزمان با آغاز گسترش موزه از طريق گردآوري و ثبت آثار مهم هنري در سالن‌هايي بود كه پيش از اين غارت شده بودند. در سال ۱۹۰۷ موزه‌ي هنرهاي تزييني به بناي لوور افزوده شد و پس از آن مجموعه‌اي از آثار اسلامي نيز به فهرست ميراث آن اضافه شد. همچنين در اين دوران با بازسازي بخش آثار باستاني مصري و شرقي، لوور جاي خود را در دنياي هنر و تاريخ باستاني باز كرد.
بازديد از بزرگترين و شگفت انگيزترين موزه دنيا آرزوي هر كدام از آن ۷ ميليارد انساني است كه در جهان حضور دارند. موزه لوور فرانسه بي‌گمان بزرگترين و حجيم‌‌ترين موزه دنيا است و بيش از ۳۵ هزار اثر تاريخي، فرهنگي و هنري در آن نگهداري مي‌شود. موزه لوور فرانسه كه در شهر زيباي پاريس واقع شده است از طريق خط يك مترو به نام Louvre Rivole دسترسي آساني براي بازديدكنندگان فراهم كرده است. ورودي موزه در زير هرم شيشه‌اي بزرگي قرار دارد كه پس از گذشتن از بازرسي امنيتي و كنترل مأموران حاضر در اين قسمت، امكان ورود به محوطه زيرين اين موزه از طريق پله‌هاي برقي براي بازديدكنندگان فراهم مي‌شود. در طبقه زيرين اين هرم بزرگ شيشه‌اي باجه‌هاي متعدد بليط فروشي و همچنين راهنمايان متعددي وجود دارند. تهيه بليط براي افرادي كه داراي كارت‌هاي اعتباري بين‌المللي هستند بدون ايستادن در صف ميسر است، اما مابقي افراد مي‌توانند با مراجعه به باجه‌هاي بليط فروشي با پرداخت ۱۵ يورو كه حدود ۶۰ هزار تومان مي‌شود، وارد موزه شوند.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ستاره الماس هالي محفوظ مي باشد.