مقاصد گردشگری مسجد ايا صوفيه
اطلاعات مرتبطی وجود ندارد
بازگشت به صفحه قبل

مسجد ايا صوفيه

معرفي
اياصوفيه يا حاجيا صوفيا كليساي مسيحي است كه در سال ۵۳۷ ميلادي در دوره امپراطوري بيزانس ساخته شد. براي تكميل اين كليسا بيش از ۱۰ هزار كارگر و ۱۰۰ استاد به مدت ۵ سال كار كردند. اين كليسا تا ۱۰۰۰ سال بزرگترين كليساي جهان بود تا اينكه در سال ۱۴۵۳ پس از فتح استانبول به دست سلطان محمد فاتح به مسجد تبديل شد و تا زمان اعلام جمهوري در تركيه بارها مرمت شد. از اين زمان به بعد اين مسجد به موزه تبديل شده است.
در معماري بناي‌ مسجد اياصوفيه‌‌ طاق‌ها و ستون‌ها به طرز زيبايي با هم هماهنگ است. 4 ستون بزرگو با شكوه، شبيه‌ پاي‌ فيل‌، 4 طاق مسجد اياصوفيه استانبول را‌ بالا نگاه داشته اند‌، و گنبد بزرگ اياصوفيه بر روي‌ اين ستون ها قرار داده شده اند‌‌. 40 پنجره كنار هم در ساقه گنبد مسجد قرار دارند‌، كه‌ نور خورشيد از آن ‌ها به‌ درون بناي اياصوفيه‌ مى‌تابد. عمق‌ گنبد 18 متر، و ارتفاع آن از سطح زمين 56 متر است و قطر آن‌ 33 متر‌ به همراه دو نيم گنبد است.
در ابتدا به دليل اندازه بسيار بزرگ اين كليسا به آن «كليساي بزرگ» مي‌گفتند. در سال ۴۰۳ ميلادي نام آن را به «حاجيا صوفيا» كه در زبان يوناني به معني «حكمت مقدس» است تغيير دادند. پس از فتح استانبول توسط عثماني‌ها نيز نام اين بنا به «مسجد اياصوفيه» و در زمان جمهوريت به «موزه اياصوفيه» تغيير يافت.
وقتي سلطان محمد فاتح استانبول را فتح كرد دستور داد كه موزائيك‌هاي داراي نقوش مسيحي حفظ شوند. به همين دليل به جاي از بين بردن آن‌ها روي موزائيك‌ها را با گچ پوشاندند و نقوش اسلامي را روي آن‌ها ترسيم كردند. موزائيك‌هاي مسيحي بعداً كشف و توسط معماران ايتاليايي مرمت شدند.
كليه حقوق مادي و معنوي اين وب سايت براي شركت مسافرتي ستاره الماس هالي محفوظ مي باشد.